Skilos recessed is a lighting fixture with a 600x600 mm modular structure. Provided with an optical system which allows excellent visual comfort, the microprismatic screen guarantees a UGR<19 factor. Equipped with the latest generation of very high efficiency LEDs, 4000K natural light, CRI 90 + RGB. The IP65 degree of protection is guaranteed both on the visible side and on the recessed side. Particularly suitable for operating, aseptic, chemical and food premises.
| Code | 6524-46-001 |
| Type | Recessed lamp |
| Designer | S.T. Fabas Luce |
| Eancode | 8019282574989 |
| Customs tariff | 94054239 |
| Color | White |
| Material | Metal frame / Opal prismatic diffuser |
| IP | IP65 |
| IK | 04 |
| Insulation Class |
|
| Operating ambient temperature | -20°C +45°C |
| Years of warranty | 5 |
| Item Dimensions | 600x600x75mm - 4.8kg |
| Packaging Dimensions | 640x640x80mm - 6kg |
| Light Source 1 | Light Source 2 | Light Source 3 | Light Source 4 | |
| Light source | LED Built-in | LED Built-in | LED Built-in | LED Built-in |
| LED Characteristics | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Light Source Lumen | 9100 lm | |||
| Item Lumen | 7011 lm | 950 lm | 2320 lm | 302 lm |
| Color Temperature | Natural white 4000 K | RED | GREEN | BLUE |
| Optics | Prismatic | Prismatic | Prismatic | Prismatic |
| Minimum CRI | >90 | |||
| SDCM | 3 STEP | |||
| UGR | <19 | <19 | <19 | <19 |
| Energy Efficiency Class |
|
| Electrical specifications 1 | Electrical specifications 2 | Electrical specifications 3 | Electrical specifications 4 | |
| Input Voltage | 220/240V 0-50/60Hz | 220/240V 0-50/60Hz | 220/240V 0-50/60Hz | 220/240V 0-50/60Hz |
| Total Absorbed Power | 65W | 32W | 32W | 32W |
| Driver | Included | Included | Included | Included |
| Power Factor | > 0.9 | >0.9 | >0.9 | >0.9 |
| Control System | DMX | DMX | DMX | DMX |
| Power Supply Type | Costant Voltage | Costant Voltage | Costant Voltage | Costant Voltage |