Skilos recessed is a lighting fixture with a 600x600 mm modular structure. Provided with an optical system which allows excellent visual comfort, the microprismatic screen guarantees a UGR<19 factor. Equipped with the latest generation of very high efficiency LEDs, 4000K natural light, CRI 90. The IP65 degree of protection is guaranteed both on the visible side and on the recessed side. Particularly suitable for operating, aseptic, chemical and food premises.
| Code | 6524-44-001 |
| Type | Recessed lamp |
| Designer | S.T. Fabas Luce |
| Eancode | 8019282574972 |
| Customs tariff | 94054239 |
| Color | White |
| Material | Metal frame / Opal prismatic diffuser |
| IP | IP65 |
| IK | 04 |
| Insulation Class |
|
| Operating ambient temperature | -20°C +45°C |
| Years of warranty | 5 |
| Item Dimensions | 600x600x75mm - 4.8kg |
| Packaging Dimensions | 640x640x80mm - 6kg |
| Light source | LED Built-in |
| LED Characteristics | SMD |
| Light Source Lumen | 9100 lm |
| Item Lumen | 7011 lm |
| Color Temperature | Natural white 4000 K |
| Optics | Prismatic |
| Minimum CRI | >90 |
| SDCM | 3 STEP |
| UGR | <19 |
| Energy Efficiency Class |
|
| Input Voltage | 220/240V 0-50/60Hz |
| Total Absorbed Power | 65W |
| Driver | Included |
| Power Factor | > 0.9 |
| Control System | DMX |
| Power Supply Type | Costant Voltage |